Jak wykryć zdradę – niewierność małżeńską

Czasami dochodzi do sytuacji, w której pojawiają się wątpliwości związane z wiernością partnerską. Buduje to napięcie wewnętrzne, a nierzadko trudności w zachowaniu dotychczasowej relacji. Dodatkowo stresujące bywają próby nieujawniania podejrzeń, zachowania samokontroli, co trwa długo, gdyż sytuacja ma charakter impasu. W wielu okolicznościach tylko wyjaśnienie podejrzeń może przynieść wewnętrzny spokój, samodzielnie jednak trudno cokolwiek zweryfikować. Wówczas można skorzystać z pomocy detektywa.

Jak rodzą się podejrzenia

Podstawą podejrzeń jest zmiana zachowania partnera/partnerki. W związku z długim stażem bywają one subtelne, lecz jednocześnie w większym stopniu wyraziste. Para bowiem doskonale zna swoje zachowania i zwyczaje. Chociaż i wówczas można zazwyczaj mówić jedynie o przeczuciu. W młodszych związkach podejrzenia mogą się nie narodzić, gdyż repertuar zachowań partnera nie jest utrwalony. Jednak w obu przypadkach istnieją pewne wskazówki, które mogą budzić niepokój. Należą do nich:

  • późne powroty do domu z pracy, szczególnie jeśli do niedawna było inaczej,
  • niespodziewane wyjazdy służbowe w podejrzanej ilości,
  • niewyjaśnione wydatki na karcie płatniczej,
  • i już klasyczne – zapach obcych perfum na ubraniu, ślady szminki, pudru.

W takim wypadku można wynająć dyskretnego detektywa, która rozpozna sytuację, lecz wskazówek do samodzielnej oceny wstępnej jest więcej.

Na co zwrócić uwagę przy podejrzeniu zdrady

Wśród wskazówek, na które warto dodatkowo zwrócić uwagę należą:

  • zabezpieczenie sprzętu elektronicznego i telefonu – nowe hasła do telefonu i komputera, a dodatkowo nie rozstawanie się z aparatem nawet w łóżku, rodzić może pytania,
  • zmiana w dbaniu o wygląd – nie tylko przesadna, bo dotyczy to zmiany nawyków dotychczasowo istniejących, a skupia się na zgeneralizowanych działaniach: fryzjer, kosmetyczka, nowe ubrania, dieta,
  • przejawianie mniejszego zainteresowania rodziną – spędzanie z nią mniej czasu, rzadsze rozmowy, ograniczanie zabaw z dziećmi,
  • niespodziewane wydatki czy uszczuplanie oszczędności – w szczególności, gdy nie są niczym nieuzasadnione,
  • utrata zainteresowania seksem lub paradoksalnie wprowadzanie do niego innowacji – szczególnie, gdy nie przystają do wcześniejszych upodobań,
  • i inne zmiany mentalne i behawioralne – w szczególności rozkojarzenie wraz z utratą dotychczasowych zainteresowań.

Zauważalne jest, że niemal wszystkie czynniki wyżej wymienione można ująć w dwa słowa – zgeneralizowana zmiana. Nie chodzi więc o to, że partner jakiś obszar codziennego życia zmienił, lecz że jest niemal nie do poznania. Subtelne zmiany mogą wynikać z różnych czynników, zgeneralizowane, posiadające wyżej wskazany charakter, najczęściej wskazują na zdradę.

Powyższe jednak oceniane powinno być kontekstowo. Na przykładzie, jeśli partner/partnerka otrzyma awans w firmie, z pewnością zmiana obowiązków i rzadsze pobyty w domu nie będą wzbudzać podejrzeń. Mówi się tutaj o pewnej intuicji, przeczuciach, i zwykle na nich opierają się wątpliwości. Zawsze warto spróbować rozwiać je samodzielnie, a gdy to niemożliwe – można zwrócić się po fachową pomoc.

W czym może pomóc detektyw

W podejrzeniu o zdradę detektyw może okazać się nieoceniony. Przede wszystkim wykaże niezbędną dyskrecję, dzięki czemu rozwieje wątpliwości dotyczące wierności bez żadnego zagrożenia, co jest istotne gdyby podejrzenia okazały się nieuzasadnione. Jeśli natomiast potwierdzi zdradę, dostarczy na to twarde dowody, które będą mogły służyć w sądzie jako dowód podczas sprawy rozwodowej.

Menu